"مصرف تخم مرغ برای زندگی بهتر"

"مصرف تخم مرغ برای زندگی بهتر"
شناسه خبـر : ۱۱۱۸۸۹ شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰

۱۷مهرماه روز جهانی تخم‌مرغ/ شعار امسال روز جهانی تخم‌مرغ

تخم مرغ  یک وعده غذایي خوشمزه و کامل است. سالهاست كه تخم مرغ به عنوان يك منبع غذايي طبيعي و كامل مطرح مي‌باشد. اين ويژگي به علت مواد مغذي استثنايي تخم مرغ است:

1-تخم مرغ دارای پروتئین با کيفيت بالاو غنی  حاوي تمام ۹ اسيد آمينه ضروري و مقادير قابل توجهي از ويتامين ها و مواد معدني و اسید های چرب غیر اشباع  مي باشد.

2-کولین تخم مرغ صرف نظر از تأثیر قابل توجه بر روي عملکرد مغز و سيستم عصبي براي رشد و نمو جنين و كودك و همچنين تقويت حافظه، برروي سلامت قلب و عروق نيز موثر است.

3-از آنجا که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامين‌هاي گروه B بویژه B۱۲ نیز هست، اهمیت عمده‌اي در روند تبديل هموسيستئين به مولکول‌هاي بي خطر دارد.

4- لوتئین و زاگزانتین زرده تخم مرغ با حداکثر تأثيرگذاري در مقايسه با ساير غذاهاي حاوي اين مواد يا مکمل‌ها، از استحاله و دژنراسيون لايه ماكولاي شبكيه و نابينائي ناشي از آن در سالخوردگي جلوگيري مي‌كند.

5- تخم مرغ کلسترول تام دارد، اما تأثیر منفی روی کلسترول خون ندارد.

6- به‌نظر می‌رسد مصرف تخم مرغ الگوی میزان تراکم LDL را از کلسترول کم یا متوسط (که نوع بد آن هستند) به LDL با تراکم بالا تغییر می‌دهد که با کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است.

7- قابلیت جذب پروتییین در تخم مرغ  نسبت به سایر منابع پروتیئنی مثل گوشت و حبوبات و لبنیات بالاتر است.

8- مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده و ورزشکاران و نوجوانان در حال رشد  و دوران بعد  بیماری به علت ارزش غذایی بالا  توصیه میشود .

9-به دلیل کیفیت بالای تخم مرغ، این ماده نقش مهمی در ایجاد سیری به ویژه هنگامی که در وعده صبحانه مصرف شود، دارد و به همین دلیل باعث کاهش وزن می شود، زیرا علاوه بر القای احساس سیری، میزان کالری بسیار کمی تولید می کند

 

 

نویسنده : کارشناس مسئول تغذیه مرکز بهداشت شرق کرج

به پیج اینستاگرامی «شهروندالبرز» بپیوندید
instagram.com/shahrvand.alborz